Вишивка Східного поділля. Оздоблення з'єднувальних швів верхоплутом.


Майстрині-вишивальниці Східного Поділля використовували різні техніки й прийоми для декорування місць з'єднань деталей сорочки.

В цьому дописі ми розглянемо техніку оздоблення з'єднувальних швів верхоплутом. Такий прийом зустрічаємо, зокрема, в сорочках Бершадського району, що на Вінниччині.

Отже, почнемо.

Деталі, які потрібно зшити, складаємо лицем одна до одної і зшиваємо швом через край. 

Відстань між стібками має бути 3-4 міліметри. Вколювати голку треба максимально близько до краю. Не далі ніж на дві нитки полотна. Прошиваємо всі шари полотна разом з підгинами. В разі використання кромки край можна не підгинати. 


При зшиванні витримуйте постійну відстань між стібками і відстань між точками вколювання та краєм полотна. Це важливо. Всі наступні елементи будуть рівнятися по цим з'єднувальним стібкам як по модульній сітці.Зшиті деталі мають такий вигляд.Розгортаємо з'єднання. Далі будемо працювати на лицевій стороні.  Для зручності шов можна розпрасувати.
Наступний етап виконуємо муліне чорного кольору в три ниточки.Робимо основу для елементу, вишитого верхоплутом. Два вертикальних стібки. Вони мають бути не високими. Висотою приблизно два міліметри. Стібки основи мають бути розміщені паралельно стібкам, якими зшито деталі і одним краєм торкатися їх. Можливо навіть починати їх з тієї точки, в яку проведено з'єднувальний стібок.Робимо два стібки


З виворуту вони виглядають наступним чином:Навиваємо на основу, яку ми щойно зробили.

Закінчивши навивання, переходимо до наступного елементу. Він буде розміщений на протилежному боці від з'єднувального шва.
Зверніть увагу на точку, з якої починаємо вишивати наступний елемент, на її положення відносно вже відшитого елемента.Робимо основу для наступного елемента - два вертикальних стібка. Симетрично до того, як ми робили попередній елемент.

НавиваємоІ переходимо на протилежний бік для виконання наступного елементу. 
Робимо основу

Навиваємо
Переходимо до наступного елементуІ так - до кінця шва.Засиливши червону нитку, навиваємо верхоплут, використовуючи стібки з'єднувального шва як основу.

Зверніть увагу! Горизонтальний стібок червоного верхоплута має торкатися чорного стібка, тобто має бути на тому самому з ним боці відносно з'єднувального шва, а не на протилежному.Продовжуємо навивати червоним.

Завершена робота має приблизно такий вигляд.І такий - з вивороту.Приємного вишивання!

1 коментар:

  1. Андрію, можливий варіант з'єднання деталей з лицевого боку швом встик. Добре проглядаються обидва згини тканини, легко рахувати, стібки виходять чітко вертикальні, однакові, на рівній відстані як від згину тканини, так і один від одного. З вивороту ж - рівний рядок косих стібочків.

    ВідповістиВидалити