Вишивка Східного Поділля. Оздоблення країв виробу. Петельний шов з додатковою ниткою.


Фото: Інна Єрмакова

Роботи вишивальниць Східного Поділля зачаровують майстерністю та нестримним прагненням отримати естетично бездоганний результат. Манжети рукавів жіночих сорочок є одними з елементів, яким приділяється особлива увага. 

В цьому дописі ми розглянемо послідовність обробки краю, зображеного на заглавному фото. Подібне викінчення часто зустрічається в жіночих сорочках Крижопілля.

Перш за все робимо підгин. Підгин повинен бути завширшки приблизно 5 - 6 мм. 

Для зручності підгин можна тимчасово закріпити простібавши ниткою.


Перший прохід найбільш відповідальний. Ним ми підшиваємо і фіксуємо підгин. Від того, наскільки рівно буде виконано перший прохід, залежить загальний вигляд всієї роботи. Виконуємо його одним з варіантив техніки "цирка" (1). Хід нитки схожий на хід нитки при виконанні "прутиків", але на відміну від мережки, не витягаються нитки і не стягуються занадто.

Під час роботи полотно тримаємо підгином від себе.

Робочу нитку закріплюємо петелькою. Для цього робимо перший стібок горизонтально. Довжина стібка має бути 1 - 1,5 мм. В нашому випадку набираємо на голку 3 ниточки полотна.Слідкуйте за положенням першого стібка. Він має бути на рівні нижнього краю підгину.Затягуємо петельку.
Далі вколюємо голку над правим краєм щойно виконаного стібка. На дві ниточки вище.


Намагайтеся вколювати голку перпендикулярно полотну. Це дозволить отримати більш рівні стібочки. 

Голка має проколювати всі три шари полотна. Підтягаємо робочу нитку.Вколюємо голку з вивороту в отвір правого краю горизонтального стібка.І підтягуємо робочу нитку.Далі аналогічно виконуємо наступну групу стібків, починаючи з горизонтального.Один з варіантів більш зручного тримання полотна під час виконання цирки наведено на наступних світлинах.
Результат виконання цього етапу має такий вигляд:

- з лиця


- з виворотуЦього може бути цілком достатньо. Наприклад, для оформлення розрізу пазухи.

Але ми продовжуємо.

Наступний етап подібний до попереднього. Але виконувати його вже значно простіше. На цьому етапі виконуємо ряд таким самим стібком, як і попередній, але робимо його трішки ширше. Прокладаємо паралельно першому, відступивши від нього три ниточки полотна.

Вертикальні стібки виконуємо вколюючи голку в отвір, в якому сходяться горизонтальні стібки попереднього ряду.
Дійшовши до краю, маємо такий результат:

- з лиця


- з вивороту


Далі під похилі стібки заправляємо кольорову додаткову нитку. Її можна було прокласти і пришивати разом з виконанням ряду, але заправити після закінчення ряду мені видалося зручнішим.

Наступний ряд виконуємо з правої сторони наліво петельним швом з прокладанням додаткової кольорової нитки.


Робочу нитку закріплюємо петелькою, заводячи її в отвір від правого краю горизонтального стібка першого ряду. В цю ж петлю заправляємо додаткову кольорову нитку і фіксуємо її. Товщину додаткової нитки обирайте виходячи з вашого художнього задуму. Відшиваючи цей зразок, я брав складене вдвічі пасмо муліне.
Далі виконуємо ряд петельним швом.Голку вколюємо в точку "зустрічі" вже виконаних на попередніх етапах стібків.І так до краю. Результат цього етапу має такий вигляд:

- з лиця


- з вивороту- на реброЗавершальний етап виконуємо також петлевим швом.

Закріплюємо робочу нитку петелькою за горизонтальну перемичку попереднього ряду.Прокладаємо ряд петельним швом, фіксуючи його за горизонтальні перемички попереднього ряду.
Наш завершений оздоблений край має такий вигляд.Виконуючи подібне викінчення, ви маєте можливості підбирати кольори ниток, в певних межах змінювати пропорції, замість поодиноких стібків петельного шва використовувати групи з двох стібків, тощо.

Експериментуйте, шукайте свій найкращій результат. Так, як це робили славетні вишивальниці Східного Поділля.Приємного Вишивання!

-----------------------------------------
Перелік посилань

1. Олена Кулинич-Стахурська. МИСТЕЦТВО УКРАЇНСЬКОЇ ВИШИВКИ. Техніка і технологія. Львів, 2007. 264 с. ISBN 978-966-02-4282-1

3 коментарі: